قضاوت

بزرگی گفت :

                  من با عقیده ی شما صد در صد مخالفم ولی حاضرم جانم را  بدهم تا شما بتوانید عقیده تان را ابراز کنید .

 

   چند وقته که کلمه ی قضاوت ذهنم رو مشغول کرده . قضاوت با پسوندهای مختلف , معانیِ متفاوتی پیدا می کنه . قضاوت می تونه کور کورانه , عجولانه , مغرضانه و یا احمقانه باشه , از طرفی هم می تونه آگاهانه , عادلانه , منطقی و با درایت باشه.

    داشتم به قضاوتهای خودم در طول زندگیم فکر می کردم . یادمه یک زمانی به شدت فوتبالدوست بودم ... همیشه به طرفداران فوتبال انتقاد می کردم که چرا با فحش دادن به تیم مقابل از تیم خودشون طرفداری می کنن ! می گفتم باید به نظر و سلیقه ی هر کس احترام گذاشت حتی اگر مخالف نظر  ما باشه ... باید با احترام رقابت کرد ... حرمت انتخاب دیگران رو باید نگه داشت ...

خلاصه حرفهای خوبی بلد بودم بزنم ... !!! ... اما ...

مهدی هاشمی نسب برای من هم مثل همه ی پرسپولیسیها سمبل غیرت و تعصب بود . همه دوستش داشتیم و بهش افتخار می کردیم . ..

درست در اوج همین دوست داشتن و افتخار , با هیاهوی بسیار مهدی هاشمی نسب استقلالی شد ... وای ... انگار دنیا رو روی سر من خراب کرده بودن ... نمی خواستم باور کنم ... نمی تونستم بفهمم ... وای  ... خیلی روزای بدی بود ...!!!

 دو سه هفته بعد , یک شب زیر پل پارک وی , در ماشینی , مهدی هاشمی نسب و دو فوتبالیست دیگر را دیدم ... اول از هیجان زبونم بند اومد ولی بعد همه ی وجودم پر از نفرت واشمئزاز شد .

فقط تلاش می کردم به ماشینشون برسم که بتونم به هاشمی نسب فحش بدم , بتونم عقده ی دلم رو سرش خالی کنم , می خواستم بهش بگم با این کارش چقدر تحقیرم کرده ... لهم  کرده ... سرافکندم کرده ...

 همه ی شعارهایی که در جهت احترام به نظر مخالف میدادم , فراموشم شده بود ... فقط می خواستم بفهمه که چقدر ازش متنفرم .

از شانسِ خوبِ هردومون , من تازه گواهینامه گرفته بودم و نتونستم به ماشینشون برسم .

اونا رفتن ... من موندم و یک دنیا ناسزا  که در گلوم خفه شد  .

گذشت ...

 حالا بعد از سالها به حال اون شبم فکر می کنم ... می بینم دچار قضاوت کورکورانه بودم و فقط چون هاشمی نسب خواستِ من رو نخواسته بود , به خودم حق می دادم نفرینش کنم . می گفتم خائنه , پول پرسته , بی غیرته ...

غافل از اتفاقاتی که در پرسپولیس براش افتاده بود , غافل از مشکلاتی که در زندگیش داشت , غافل از هدف برتری که در فوتبال داشت و غافل از اینکه هر آدمی حق داره خودش برای زندگیش تصمیم بگیره  ... هر جور دلم می خواست قضاوتش می کردم . کنترل عدل من رو ...  احساسات , جو , خشم و خودخواهیم به دست گرفته بودند .

امروز خیلی بزرگتر و آروم تر شدم . فهمیدم احترام گذاشتن به نظر مخالف چقدر سخته . فهمیدم با اینکه شعار آزادی خواهی میدم , هنوز بلد نیستم در زندگیم به آزادی دیگران احترام بگذارم  یا  با آدمی که خلاف میل من رفتار می کنه محترمانه برخورد کنم.

بیان کردن کلماتی مثل عدالت , آزادی ,دموکراسیکار راحتیه ولی ما چقدر در زندگی روزمره بهشون عمل می کنیم ... و آیا اصلا به  تعریف درستی از این کلمات  رسیده ایم؟

این روزها در هر جریانی بیشترمون دچار قضاوت کورکورانه و عجولانه می شیم . خیلی راحت هر آدمی رو از عرش می بریم به فرش ... از فرش می بریم به عرش ... به مخالفانمون توهین می کنیم , فحش میدیم , تهمت دروغ می زنیم ... ... ... اگر کمی در قضاوتهامون دقیق بشیم می بینیم که پشتش هیچدانش و آگاهی نیست , اطلاعات کاملی از چیزی که می کوبیمش و یا مدافعش هستیم نداریم . هر مطلبی که پیدا می کنیم , اگر در جهت خواسته ی ما باشه ,  سریع به دیگران منتقلش می کنیم , بدون توجه به اینکه آیا موثق است یا خیر . همه چیز در اثر احساسات لحظه ای و  جو ِ موجود شکل می گیره .

عادت کردیم به هر کسی که مخالف ماست حق ندیم , محکومش کنیم , ازش متنفر باشیم ... در حالیکه دائم شعار می دهیم که به دنبال آزادی و دموکراسی هستیم .

آیا معنی دموکراسی اثبات عقاید ماست به هر قیمتی   ؟ پس دیکتاتوری یعنی چی ؟؟ اگر کسی بر خلاف میل ما کاری انجام بده باید با بدترین کلمات محکومش کنیم , بی اینکه به گذشته اش نگاه کنیم , بی اینکه در جریان لحظه های سخت زندگیش باشیم , بی اینکه   چرائیِ تصمیمش رو بدونیم ؟

باید هر خدمتی که به ما کرده رو فراموش کنیم وبا بی انصافانه ترین عدل , به خیانت محکومش کنیم ؟؟؟  و همه ی اینها به این دلیله که اون آدم با ما همصدا نیست !!!

من آ رزو می کنم روزی برسه که ما از واژهی قضاوت با پسوند های بهتری استفاده کنیم تا از شر قضاوت کورکورانه خلاص بشیم و شاهد قضاوت آگاهانه باشیم .بتونیم به جای مغرضانه رای صادر کردن , عادل باشیم .  به انسانها حق بدیم که نظرات و سلایق مختلف داشته باشن و بدونیم که اگر کسی تصمیمی می گیره حتما هزار دلیل محکم پشتشه ...  شاید تجربیات زندگی  , اون رو وادار به گرفتن این تصمیم کرده !

همیشه آسون ترین کار محکوم کردن آدمهاییه که بر خلاف میل ما رفتار کردن ... ولی ... درست ترین کار چیه ؟؟؟


/ 9 نظر / 18 بازدید
mas uod

اون آدم بزرگ كسي نيست جز ولتر

محمد

این محکوم کردن و قضاوت عجولانه در ذات آدمه ، ممکن بشه کنترلش کرد اما نمیشه از بین بردش ، حتی اگه به زبان هم نیاری اما در قلبت قضاوت عجولانه رو انجام دادی ،‌اما همین که آدم بدونه داره از روی تعصب حکم صادر میکنه و قضاوتش اون موقع ارزشی نداره ، بسیار قابل ستایشه .

ملـیـK

ایکاش یک روز مردم معنیه دموکراسی رو بفهمن ! یعنی اون روز میرسه ؟ [خمیازه]

الهام

به نظر کتاب مبانی دموکراسی اثر آلن دو بنوا رو بخون ، من که فعلا اوایلش هستم ... اما به این نتیجه رسیدم که دموکراسی برای هر فردی می تونه یک معنی داشته باشه ...با توجه به میزان خود خواهی و در خواهی اون فرد. امیدوارم تا آخرش که می رم نتایج امیدوار کننده تری داشته باشه

الهام

خود خواهی و دگر خواهی*

ج.ف

همیشه برام سوال بود که چرا این اتفاق افتاد؟ شاید بدلیل موضوع مهمی مجبور شد اونجا حضور پیدا کنه ... ولی این همه دیگه هم بودن اگه صدایی ازشون شنیده نشد حداقل سکوت کردند و قاطی این بازی ها نشدن... هر که در این بزم مقرب تر است جام بلا بیشترش میدهند. شهرت همون طور که روزهای خوب داره و محبوبیت، این چیزا رو هم داره. همیشه از خودم پرسیدم یعنی نظر واقعی شون این بوده که این کار رو کردن یا به خاطره مصلحت... به هر حال موضوع عوض کردن تیم فوتبال نیست. موضوع یه غم بزرگه. من خودم توهینی نکردم ولی دلم بدجور گرفت. عصبانی نشدم ولی خیلی خیلی ناراحت شدم. حس کسایی که خیلی عصبانی شدن رو هم درک میکنم احساس کردن بهشون توهین شده و اینکه کسانی دارن از آب گل آلود تو این وضعیت دردآور ماهی میگیرن... کسی انتظار قهرمان بازی نداشت ولی توقع اون حرکت رو هم نمیشد داشت! تو شرایط سخت هست که میشه آدم ها رو شناخت... نظر مخالف با تظاهر خیلی فرق داره... برات آرزوی موفقیت دارم مهراوه جان. دوستدار کوچکت ج.ف

مرتضی وزان

کاشکی همه اینقدر مصلحت اندیش نبودیم تا بتونیم از عقیده دیگران استفاده بکنیم قضاوت عجب کلمه ای نمیدونستم خوب شد قاضی نشدین وگرنه ... فوتبال برای خودش دنیاییه آخ حرف انتقال بازیکن رو زدین داغ دلم تازه شد فحش خوب نیست عدالت : یک مرد 4تا زن بگیره و هفته یک روز بهشون سر بزنه و سه روز دیگه رو هم دنبال بقیه زنا باشه آزادی: یک زن آزاد فقط تویه خونه هرکاری دلش میخاد انجام بده دموکراسی : یعنی همه تو خونه حرفشون رو بزنن ولی حرف آخر رو مرد خونه بزنه قضاوت : فقط مردا حق دارن قاضی بشن و به میل خودشون قضاوت بکنن عجب کلمات قشنگی درست ترین کار اینکه زود قضاوت نکنیم

miss rana

ازت متنفر شدم مهراوه.و ببخش اگر هنوز پختگی مهراوه 31 ساله را ندارم.شاید این کامنت اصلا به چشمت نیاد و نبینیش و یا شاید اهمیتی نداشته باشه که به چشم میاد یا نه.چون فقط میخواهم بگویم!!!!بگم که من مثل مهراوه جوان هنوز نمیدانم باید یاد بگیرم خییلی جاها نباید متنفر شد!!من بر عکس تو هیچ علاقه ای به فوتبال ندارم.اما از نوشته ات بر میاید پرسپولیسی بوده ای و بازیکن مورد علاقه ات به تیم مورد علاقه ات خیانت کرده!!و من از هنرمند مورد علاقه ام دلگیرم!که چرا به افراد مورد علاقه ام اهانت کرده!!در چند پست اولش اشخاص محبوبم را مشتی عرب پنداشته!!!!!من هم از تسلیت نگفتن شاملو دلگیرم اما نه به ان اندازه که بزرگان ایینم را تعدادی عرب خطاب کنم!و اینکه حتی اگر اعتقاد من این است که پرسپولیس یک تیم مزخرف است نباید این اعتقادم را با بانگ بلند بگویم وقتی میدانم عده کثیری دوستش دارند!!میفهمی مهراوه؟؟